Přeskočit navigaci

Obec Herálec

Pohled na obec ze školy

Farnost Herálec

Farnost Herálec

Vyhledávač firem

FIRMY V NAŠÍ OBCI


Obec Herálec

Obec Herálec

ZUJ: 595594
ID obce: 3835
Statut města: ne
Počet částí: 4
Katastrální výměra: 2385 ha
Počet obyvatel: 1280
Z toho v produktivním věku: 750
Průměrný věk: 38,3
Pošta: ano
Škola: ano
Zdravotní zařízení: ano
Policie: ne
ČOV: ano
Vodovod: ano
Plynofikace: ano

Obec Herálec leží v severovýchodní části kraje Vysočina na úpatí nejvyšších vrcholů chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy (Devět skal 836 m, Žákova hora 810 m nad mořem).

Pro příznivou polohu v bezprostřední blízkosti téměř panenských lesů je Herálec vyhledávaným výchozím místem pro ozdravné a relaxační vycházky do hvozdů, kde v porostu převládá smrk a jedle s lokálním porostem dubů. Chceme-li si však alespoň přibližně představit, jak asi vypadal zdejší původní les pomezního hvozdu, musíme navštívit pralesní rezervaci na Žákově hoře, kde na ploše 15 hektarů najdeme přirozené porosty jedlových a javorových bučin, kde ovšem v dřevní skladbě převládá buk. Ještě před nedávnem tu rostly mohutné jedle dosahující třicetimetrové výše. Nejstarší stromy pralesa mají přes 200 let.

Charakter Herálce utvářelo především dřevo ve všech výrobních podobách. Ne nadarmo se říkalo, že "V Herálci je kamenné živobytí a dřevěný chléb". Každá rodina zde byla spjata s dřevem doslova od kolébky až po to poslední – rakev. Tradici dřevařské výroby v Herálci dále rozvíjejí soukromí podnikatelé a firma Domestav.

Nepřehlédnutelnou dominantou obce je kostel sv. Kateřiny postavený v klasicistním stylu na jižním návrší v nadmořské výšce 660 m n.m. Na protilehlém severozápadním vyvýšení je areál základní školy pavilonového typu a její vstup zdobí busta Jana Amose Komenského, poslední z prací akademického sochaře Karla Lidického. V obci jsou ke spatření renovované roubené chalupy, jakých tu v počátku minulého století byla většina. Je zde i zbytek poplužního dvora patřícího v minulosti rychmburskému panství.

K obci náleží osady Brušovec, Plac, Kocanda, Mariánská huť, Kuchyně a Familie. Chudá kamenitá půda tu neskýtá takovou úrodu jako v níže položených krajích, přesto při skromnosti musela uživit zdejší drobné hospodáře a chalupníky. Dnes na pronajatých pozemcích hospodaří velkofarma se sídlem v Měříně u Žďáru nad Sázavou. Dobře se zde dařilo pěstování lnu, který se v minulosti podomácku zpracovával až do finální výroby – plátna. S nadsázkou můžeme tvrdit, že pokračovatelem zpracování vlákna je v Herálci textilní podnik Anita Moravia, zabývající se převážně dámskou konfekcí.

V katastru obce jsou dva rybníky, Haťský a Kuchyňka, sloužící k lovu ryb a rekreačnímu koupání. Po značených turistických stezkách se z Herálce pohodlně dostanete na Devět skal, kde není pouze uvedených devět skal, ale skály utvářejí jakési skalní městečko táhnoucí se východně až ke Křižánkám. Na dosah z Herálce je Žákova hora a od ní je to kousek k Tisůvce s Čertovým kamenem. Z těchto a dalších míst můžete po turistických značkách navštívit zajímavá přírodní a historická místa v této chráněné krajinné oblasti.

V obci se v roce 2010 nepatrně zvýšil počet osob, které mají v Herálci nahlášeno trvalé bydliště. Zatímco k prvnímu lednovému dni roku 2010 tam žilo 1270 osob, o dvanáct měsíců nato to bylo o deset lidí více, tedy 1280, přičemž nově se k pobytu přihlásilo čtrnáct osob, odstěhovalo šestnáct, sedmnáct občanů zemřelo a devět dětí se narodilo.

 

© 2013 Obec Herálec · webmaster · RSS
TOPlist